עמוד הבית » חוזים חכמים

חוזים חכמים

מבוא: מהו חוזה חכם?

חוזה חכם הוא פרוטוקול מחשב שיכול לבצע את תנאי החוזה. זה פועל על ספר חשבונות מבוזר, משוכפל, משותף ויכול להקל על החלפת כסף, תוכן, רכוש או כל דבר שיש לו ערך.

הרעיון מאחורי חוזים אלה הוא לספק אבטחה מבלי לדרוש מעורבות כלשהי של צד שלישי באכיפת התחייבויות של אף אחד מהצדדים. טכנולוגיית הבלוקצ'יין מספקת אבטחה זו על ידי כך שהיא מקשה על התעסקות עם חלק כלשהו מהנתונים בכל דרך מבלי להשאיר ראיות מאחור ומקלה להוכיח אם התרחש שיבוש.

חוזים חכמים הם סוג חדש של חוזה שנועד להקל, לאמת ולאכוף את המשא ומתן או הביצוע של חוזה. הם מבצעים את עצמם ואינם דורשים שום אינטראקציה אנושית.

הדרך הטובה ביותר להבין חוזים חכמים היא לדמיין אותם כהצהרת אם-אז. אם מערכת תנאים מסויימת מתקיימת, אז החוזה החכם יבצע תנאים מסוימים.

חוזים חכמים יכולים לשמש לכל דבר, מהסכמי ממון ועד הסכמים משפטיים ועד הסכמי רכוש.

מבוא: מהם חוזים חכמים?

חוזה חכם הוא פרוטוקול מחשב המבצע את תנאי החוזה. זה כמו תוכנת מחשב המבצעת את עצמה שיכולה לפעול באופן אוטומטי כאשר מתקיימים תנאים מסוימים.

חוזה חכם הוא הסכם בין שני צדדים או יותר, הכתוב בקוד כתוכנת מחשב, המתבצע באופן אוטונומי וללא צורך באינטראקציה אנושית כדי למלא את התחייבויותיו על פי ההסכם. הרעיון הוצג לראשונה על ידי ניק סאבו ב-1994.

היתרונות של שימוש בחוזים חכמים הם:

– יעילות ומהירות: חוזים חכמים מאפשרים לבצע עסקאות והסכמים ללא אמון תוך דקות ללא צורך במתווכים – כל מה שאתה צריך זה חיבור לאינטרנט

– שקיפות: כל המידע על העסקה מאוחסן בבלוקצ'יין, כך שאין צורך לדאוג שמשהו יוסתר ממך

– סיכון מופחת: הרבה זמן וכסף הולכים לביקורת חוזים מסורתיים, אבל עם חוזים חכמים זה לא הכרחי

איך עובדים חוזים חכמים?

חוזים חכמים הם פרוטוקולי מחשב שעוזרים להקל, לאמת ולאכוף את המשא ומתן או הביצוע של חוזה. הם מבוססים על הרעיון שקוד יכול לייצג התחייבויות חוזיות.

חוזה חכם הוא פרוטוקול מחשב שנועד להקל, לאמת או לאכוף באופן דיגיטלי את המשא ומתן או הביצוע של חוזה. זוהי קבוצה של הוראות הכתובות בשפות תכנות כמו Solidity אשר אומרת לשני הצדדים מה עליהם לעשות כדי למלא את התחייבותם על פי החוזה.

חוזה חכם הוא פרוטוקול מחשב המבצע את תנאי החוזה. הדרך הטובה ביותר לחשוב על חוזים חכמים היא להשוות אותם לחוזים מסורתיים. לחוזה מסורתי יש שלושה אלמנטים: הצעה, קבלה ותמורה. במילים אחרות, מדובר בהחלפה של משהו בעל ערך בצורה של כסף או סחורה בתמורה למשהו אחר בעל ערך, כמו רכוש או שירותים.

חוזים חכמים הם כמו חוזים מסורתיים אבל הם משתמשים בטכנולוגיית בלוקצ'יין ומבצעים את עצמם עם הוראות ספציפיות שנכתבו בשורות קוד. משמעות הדבר היא שהם יכולים לבצע באופן אוטומטי כאשר תנאים מסוימים מתקיימים ללא כל אינטראקציה אנושית.

 

חוזים חכמים

מקרי שימוש נפוצים עבור מערכת החוזים החכמים של Ethereum

טכנולוגיית בלוקצ'יין היא תחום מתפתח עם פוטנציאל לשנות את העולם. זה קיים כבר כמה שנים, אבל זה עדיין בחיתוליו. אחד ההיבטים המרגשים ביותר של טכנולוגיית הבלוקצ'יין הוא חוזים חכמים. הם חוזים לביצוע עצמי כאשר תנאי ההסכם בין הקונה למוכר נכתבים ישירות לתוך שורות קוד. הקוד וההסכמים קיימים על פני רשת בלוקצ'יין מבוזרת ומבוזרת. זה מבטל כל צורך במתווך כדי להקל על עסקאות או לאכוף תנאים.

חוזים חכמים יכולים לשמש לכל דבר, החל משירותים פיננסיים ועד שירותים משפטיים, עסקאות נדל"ן ועד מערכות הצבעה ועוד. ישנם מקרי שימוש רבים לטכנולוגיה זו שישנה את עולמנו כפי שאנו מכירים אותו היום.

חוזים חכמים הם סוג של קוד מחשב שיכול לבצע באופן אוטונומי, ללא כל צורך בקלט אנושי. הם יכולים לשמש לביצוע אוטומטי של תנאי החוזה. זה נעשה על ידי אחסון נתונים על החוזה בבלוקצ'יין.

מערכת החוזים החכמים Ethereum היא פלטפורמת קוד פתוח, מבוזרת המבצעת סקריפטים ומעבדת עסקאות לפי תנאים מוגדרים מראש. יש לה שפת תכנות משלה בשם Solidity, המאפשרת למשתמשים ליצור חוזים חכמים משלהם ולבצע אותם ב-Ethereum Virtual Machine (EVM).

מאמר זה יחקור כמה מקרי שימוש נפוצים עבור מערכת החוזה החכמה של Ethereum, וכן יסביר כיצד ICO עובד באמצעות חוזה.