עמוד הבית » בורסות מבוזרות

בורסות מבוזרות

מה זה בורסה מבוזרת?

בורסות מבוזרת -מאפשרות מסחר ישירות בין סוחרי קריפטו ללא צד שלישי. DEXs ממלאים את אחת מאפשרויות הליבה של קריפטו. טיפוח עסקאות פיננסיות שאינן מנוהלות על ידי בנקים, ברוקרים, מעבדי תשלומים או כל סוג אחר של מתווך. ה-DEXs הפופולריים ביותר – כמו Uniswap ו-Sushiswap משתמשים ב- Ethereum blockchain והם חלק מהחבילה ההולכת וגדלה של כלי פיננסים מבוזרים (DeFi).אשר הופכים מגוון עצום של שירותים פיננסיים לזמינים ישירות מארנק קריפטו תואם. DEXs פורחים – ברבעון הראשון של 2021, עסקאות של 217 מיליארד דולר זרמו דרך בורסות מבוזרות. נכון לאפריל 2021, היו יותר משני מיליון סוחרי DeFi, עלייה של פי עשרה ממאי 2020.

איך DEXs עובדים?

בניגוד לבורסות מרכזיות כמו Coinbase, DEXs לא מאפשרים החלפות בין פיאט לקריפטו – במקום זאת. הם סוחרים בלעדית באסימוני מטבעות קריפטוגרפיים עבור אסימוני מטבעות קריפטו אחרים. דרך בורסה מרכזית (או CEX). אתה יכול לסחור ב-Fiat עבור קריפטו (ולהיפך) או צמדי קריפטו-קריפטו – נגיד חלק מהביטקוין שלך עבור ETH. לעתים קרובות אתה יכול גם לבצע מהלכים מתקדמים יותר, כמו עסקאות מרווחים או קביעת פקודות הגבלה. אבל כל העסקאות הללו מטופלות על ידי הבורסה עצמה באמצעות "פנקס הזמנות". הקובע את המחיר עבור מטבע קריפטוגרפי מסוים על סמך פקודות קנייה ומכירה נוכחיות – אותה שיטה בה משתמשים בורסות כמו נאסד"ק.
לעומת זאת, בורסות מבוזרות הן פשוט קבוצה של חוזים חכמים. הם קובעים את המחירים של מטבעות קריפטוגרפיים שונים מול כל אחד מהם באופן אלגוריתמי ומשתמשים ב"מאגרי נזילות". שבהם משקיעים נועלים כספים בתמורה לתגמולים דמויי ריבית – כדי להקל על עסקאות.
בעוד שעסקאות בבורסה מרוכזת נרשמות במסד הנתונים הפנימי של אותה בורסה, עסקאות DEX מסולקות ישירות בבלוקצ'יין.
DEXs בנויים בדרך כלל על קוד פתוח, כלומר כל מי שמתעניין יכול לראות בדיוק איך הם עובדים. זה גם אומר שמפתחים יכולים להתאים את הקוד הקיים ליצירת פרויקטים מתחרים חדשים – כך הקוד של Uniswap הותאם על ידי שורה שלמה של DEXs עם "swap" בשמותיהם כמו Sushiswap ו- Pancakeswap ,mmx

מהם היתרונות הפוטנציאליים של שימוש ב-DEX?

מגוון עצום של יתרונות- אם אתם מעוניינים למצוא אסימון חם בחיתוליו, DeFi הוא המקום להיות בו. DEXs מציעים מגוון כמעט בלתי מוגבל של אסימונים, מהידועים ועד למוזרים ואקראיים לחלוטין. הסיבה לכך היא שכל אחד יכול להטביע אסימון מבוסס Ethereum וליצור עבורו מאגר נזילות. כך שתמצא מגוון גדול יותר של פרויקטים, גם בדוקים וגם לא נבדקים. (קונה בהחלט היזהר!)
ניתן להפחית את סיכוני הפריצה. מכיוון שכל הכספים במסחר ב-DEX מאוחסנים בארנקים של הסוחרים עצמם, הם תיאורטית פחות רגישים לפריצה. (באופן קשר, DEXs גם מפחיתים את מה שמכונה "סיכון צד שכנגד". שהוא הסבירות שאחד מהצדדים המעורבים – כולל פוטנציאל הסמכות המרכזית בעסקה שאינה DeFi – יעמוד ברירת המחדל.)
אנונימיות: אין צורך במידע אישי כדי להשתמש ברוב ה-DEXs הפופולריים.
תועלת בעולם הדפי- הלוואות עמית לעמית, עסקאות מהירות ואנונימיות. שהתאפשרו על ידי DEX הפכו אותם לפופולריים יותר ויותר בכלכלות מתפתחות – שבהן ייתכן שתשתית בנקאית מוצקה לא תהיה זמינה. כל מי שיש לו סמארטפון וחיבור לאינטרנט יכול לסחור באמצעות DEX.